poltar.Virtualne.sk
Informačný portál o živote v meste a okolí

Aktuálne spravodajstvo - Mesto Poltár

Slovensko

Žena spadla z motorky, vrtuľník ju odviezol do nemocnice

BRATISLAVA 18. augusta (WebNoviny.sk) - Na diaľnici D1 v smere do Trnavy pred 17:00 padla 45-ročná motocyklistka s motorkou Kawasaki Ninja ZX10R na vozovku, záchranárskym vrtuľníkom je previezli do jednej z bratislavských nemocníc. Odporúčame:Na Pezinskej babe sa zrazilo auto s dvoma motorkármi Pre pristátie vrtuľníka, dokumentovanie a odstraňovanie dopravnej nehody bola doprava na diaľnici čiastočne obmedzená. Agentúru SITA o tom informovala bratislavská policajná hovorkyňa Lucia Mihalíková. Viac k témam: diaľnica D1, dopravná nehodaZdroj: Webnoviny.sk - Žena spadla z motorky, vrtuľník ju odviezol do nemocnice © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Žena spadla z motorky, vrtuľník ju odviezol do nemocnice

Na Pezinskej babe sa zrazilo auto s dvoma motorkármi

BRATISLAVA 18. augusta (WebNoviny.sk) - Na Pezinskej Babe sa dnes krátko po 16:15 zrazilo auto s dvoma motocyklistami, dopravní policajti z Pezinka nehodu vyšetrujú. Ako informovala agentúru SITA bratislavská policajná hovorkyňa Lucia Mihalíková, 17-ročný rakúsky motocyklista išiel na motorke značky KTM 125 Duke po cesta II/503 v smere do Pezinka. Z doposiaľ nezistených príčin prešiel do protismeru, kde sa zrazil s protiidúcim osobným vozidlom Mercedes C. Odporúčame:Vodič zaspal a prešiel do protismeru, nehoda si vyžiadala štyroch zranených Následkom stretu s motocyklom prešlo auto do protismeru, kde narazilo do ďalšieho, 34-ročného motocyklistu na motorke značky Yamaha 190. Rakúskeho motorkára previezli leteckou záchrannou službou do jednej z bratislavských nemocníc. Na ošetrenie do nemocnice odviezli aj druhého motocyklistu. U 19-ročného vodiča auta bol alkohol v krvi vylúčený dychovou skúškou. Viac k témam: dopravná nehoda, Pezinská BabaZdroj: Webnoviny.sk - Na Pezinskej babe sa zrazilo auto s dvoma motorkármi © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Na Pezinskej babe sa zrazilo auto s dvoma motorkármi

O prípadnom zastavení stíhania Ladislava Bašternáka rozhoduje prokurátor

BRATISLAVA 18. augusta (WebNoviny.sk) - Akýkoľvek ďalší postup voči obvinenému Ladislavovi B., napríklad zastavenie trestného stíhania, je kompetentný vykonať v zmysle Trestného poriadku len prokurátor. Uvádza sa to v stanovisku Prezídia Policajného zboru k medializovaným informáciám, že obvinený podnikateľ si uplatnil počas výpovede na polícii inštitút účinnej ľútosti. Polícia zároveň nekonkretizovala, či sa tak naozaj stalo s tým, že sa k tomu môže vyjadriť len samotný obvinený. Odporúčame:Ladislav Bašternák vypovedal na polícii. Uplatnil účinnú ľútosť a zaplatí dva milióny eur Podnikateľ Ladislav B. vo štvrtok podľa portálu pluska.sk vypovedal na Národnej kriminálnej agentúre, pričom si údajne pri výsluchu uplatnil účinnú ľútosť. Podnikateľ čelí obvineniu z neodvedenia daní a poistného. Polícia ho v tomto prípade obvinila ešte v marci tohto roka. Portál pripomenul, že uplatnenie inštitútu účinnej ľútosti umožňuje Trestný zákon. V praxi to znamená, že ak obvinený dodatočne zaplatí daň a poistné, trestnosť trestného činu zaniká. Ladislav B. podľa portálu teda zaplatí dva milióny eur a vyšetrovateľ ho zbaví obvinenia. Odporúčame:Sulíkova SaS vyzýva Fica, aby vysvetlil svoje zotrvávanie v byte Bašternáka Podnikateľ cez firmu BL-202 v roku 2012 kúpil sedem bytov v bytovom komplexe Five Star Residence za 12 miliónov eur. Skutočná suma však vraj bola nižšia. Podľa vyšetrovateľa si tak podnikateľ ako konateľ spoločnosti BL-202 v apríli 2012 neodôvodnene uplatnil nárok na odpočítanie DPH vo výške takmer dva milióny eur.   Viac k témam: kauza Bašternák, Ladislav Bašternák, súdyZdroj: Webnoviny.sk - O prípadnom zastavení stíhania Ladislava Bašternáka rozhoduje prokurátor © SITA Všetky práva vyhradené.

logo O prípadnom zastavení stíhania Ladislava Bašternáka rozhoduje prokurátor

Vodiči pozor, na diaľnici D1 a D4 budú opravovať mostné závery, doprava bude čiastočné uzavretá

BRATISLAVA 18. augusta (WebNoviny.sk) - Pre opravy a výmenu mostných záverov bude čiastočne uzavretý privádzač diaľnice D1 v Bratislave v križovatke Zlaté Piesky a na diaľnici D4 medzi križovatkou Stupava a obcou Stupava a medzi križovatkou Stupava a závodom Volkswagen Slovakia. Agentúru SITA o tom informovala hovorkyňa Národnej diaľničnej spoločnosti Michaela Michalová. Odporúčame:Na severe Slovenska hrozia povodne, meteorológovia vydali výstrahu S čiastočnou uzávierkou diaľnice D1 na úseku vetvy privádzača diaľnice D1 Bratislava - Senec nad cestou I/61 treba rátať od nedele 20. augusta od 8:00 do 30. septembra. Premávka na privádzači diaľnice bude presmerovaná do voľného jazdného pruhu. Od nedele 20. augusta od 9:00 treba rátať s uzávierkou aj na diaľnici D4 neďaleko križovatky Stupava. Táto uzávierka potrvá do 15. októbra. Obchádzka na úseku nie je potrebná, pretože práce budú v etapách alebo bude doprava vedená striedavo v jednom jazdnom pruhu za použitia semaforov. Viac k témam: diaľnica D1, diaľnica D4, obmedzenie dopravyZdroj: Webnoviny.sk - Vodiči pozor, na diaľnici D1 a D4 budú opravovať mostné závery, doprava bude čiastočné uzavretá © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Vodiči pozor, na diaľnici D1 a D4 budú opravovať mostné závery, doprava bude čiastočné uzavretá

SNS vyzýva ombudsmanku Patakyovú na zvesenie dúhovej vlajky, úrad nepatrí komunite LGBTI

BRATISLAVA 18. augusta (WebNoviny.sk) - Slovenská národná strana (SNS) vyzýva verejnú ochrankyňu práv Máriu Patakyovú, aby odstránila dúhovú zástavu, ktorú vyvesila na okne svojho úradu. Vedenie SNS ombudsmanke pripomenulo, že svoj úrad získala aj vďaka hlasom národniarov. Agentúru SITA o tom informovala riaditeľka kancelárie predsedu SNS Zuzana Škopcová. Odporúčame:Verejná ochrankyňa práv vyvesila dúhovú vlajku, prihovorí sa účastníkom pochodu Nemá opakovať chyby svojej predchodkyne Podľa stanoviska SNS predseda národniarov a Národnej rady SR Andrej Danko v minulosti Patakyovú pri inaugurácii vyzýval, aby neopakovala chyby svojej predchodkyne Jany Dubovcovej. „Boli ste slušne požiadaná, aby ste nepolarizovali spoločnosť. Ihneď zveste tú zástavu z úradu. Je vaša vec, či idete na pochod, ale úrad ombudsmanky nepatrí komunite LGBTI. Jediná zástava, ktorá sa môže vyčnievať na úrade, je štátna zástava a zástava Európskej únie. Zneužívate tým svoju právomoc. Ak tak neurobíte, musíme konštatovať, že ste oklamali a sklamali Slovenskú národnú stranu,“ uvádza sa v stanovisku SNS. Odporúčame:Paška sa obul do Bugára, kritizuje plánovaný prejav ombudsmanky na Dúhovom PRIDE Prejav rešpektovania práva Verejná ochrankyňa práv Mária Patakyová podporuje snahu o uplatnenie základných práv LGBTI komunity a na okne svojho úradu preto dopoludnia vyvesila dúhovú vlajku. Ako agentúru SITA informoval ombudsmankin hovorca Ján Glovičko, Patakyová tento symbol vníma ako prejav rešpektovania práva a zároveň upozornenie na jeho porušovanie v prípade prehliadania práv sexuálnych menšín. Verejná ochrankyňa práv sa zúčastní na festivale Dúhový PRIDE a verejne sa prihovorí jeho účastníkom. Festival Dúhový Pride Bratislava 2017 sa uskutoční 19. augusta od 13:00 na Hviezdoslavovom námestí. Pride je pestrofarebnou prechádzkou ulicami Starého Mesta a jeho hlavným cieľom je podpora viditeľnosti komunity lesieb, gejov, bisexuálnych, transrodových a intersexuálnych ľudí v ich plnej rozmanitosti na Slovensku. Viac k témam: dúhový pochod, Mária Patakyová, práva LGBT ľudí, SNS Slovenská národná stranaZdroj: Webnoviny.sk - SNS vyzýva ombudsmanku Patakyovú na zvesenie dúhovej vlajky, úrad nepatrí komunite LGBTI © SITA Všetky práva vyhradené.

logo SNS vyzýva ombudsmanku Patakyovú na zvesenie dúhovej vlajky, úrad nepatrí komunite LGBTI

Sony vyvinula nový systém pre správu dát o vzdelávaní študentov založený na technológii IBM Blockchain

BRATISLAVA 18. augusta 2017 (WBN/PR) - Spoločnosť IBM oznámila, že Sony Corporation a Sony Global Education, dcérska spoločnosti Sony poskytujúca celosvetové vzdelávacie služby, vyvinuli novú platformu pre správu študentských záznamov založenú na technológii blockchain. V rámci uvedenej platformy môžu školskí administrátori na jednom mieste spravovať údaje o vzdelávaní študentov z niekoľkých škôl. Aplikácia im tiež umožňuje presnejšie zaznamenávať a spätne nazerať do ich histórie vzdelávania a digitálnych prepisov ich akademických aktivít. Táto nová platforma bola vyvinutá vďaka využitiu systému IBM Blockchain, ktorý beží v prostredí IBM Cloud. Aplikácia sleduje vývoj vzdelávania študentov a zabezpečuje transparentnosť a preukázateľnosť vzdelávacích výsledkov medzi študentmi a školami. Vo svete, kde študenti často získavajú certifikáty rôznymi spôsobmi - online či na zahraničných univerzitách - je existencia spôsobu, ako preukázať svoju kvalifikáciu, nevyhnutná. Táto platforma umožní študentom všetkých vekových kategórií mať na jednom mieste digitálne dôveryhodný záznam svojich výsledkov, ktorý si môže ľahko a rýchlo overiť ktorýkoľvek z budúcich zamestnávateľov alebo vzdelávacích inštitúcií. Nový systém môže zaznamenávať dáta študentov a zdieľať ich napríklad so školskou správou alebo potenciálnymi zamestnávateľmi. Pri využití IBM Blockchain sú dáta o vzdelávaní študentov v rámci platformy overené. Vzdelávacie inštitúcie ako sú školy, fakulty a univerzity môžu platformu využiť pre zdieľanie dát, ktoré následne učiteľom pomôžu ľahšie určiť a aplikovať vhodné vzdelávacie metódy prispôsobené každému študentovi na mieru. Platforma navyše zjednodušuje správu celej palety študentských služieb ponúkaných odlišnými poskytovateľmi a zjednocuje ich do jediného úložiska informácií. Technológia Blockchain pomáha pri zvyšovaní transparentnosti a budovaní dôvery v rámci jednotlivých prenosov. Umožňuje užívateľom vytvárať siete, ktoré sú zabezpečené systémom oprávnenia a zostávajú nemenné - nemôže ich teda žiadna zo zainteresovaných strán meniť či pozmeňovať. Akonáhle v rámci blockchainu dôjde k zapísanie dát, všetci členovia siete to vidia. "Blockchain ponúka nový prístup k tomu, akým spôsobom je zdieľaná a spravovaná kompletné histórie dát vzťahujúcich sa ku konkrétnej osobe, miestu alebo veci. V konečnom dôsledku sa dáta sledované v blockchaine stávajú jediným zdrojom pravdy, "uviedol Yoshiki Minowa, viceprezident divízie konzultačných služieb spoločnosti IBM Japonsko. Spoločnosť Sony Global Education spolupracuje s celým radom vzdelávacích inštitúcií so zámerom spustiť službu na báze technológie blockchain v roku 2018. O IBM Spoločnosť IBM je jednou z najväčších IT spoločností na svete a pod názvom International Business Machines poskytuje svojim klientom vo vyše 170 krajinách sveta široké portfólio inovatívnych produktov a služieb v oblasti informačných technológií. Na Slovensku spoločnosť IBM aktívne pôsobí od roku 1990. Samostatná pobočka IBM Slovensko s.r.o. bola založená 7. decembra 1992. Hlavné sídlo IBM Slovensko sa nachádza v Bratislave s pobočkami v Banskej Bystrici a Košiciach. Organizačnou zložkou IBM Slovensko je aj Klientské inovačné centrum, ktoré sa zameriava na poskytovanie IT služieb a podporné činnosti pri realizácii IT projektov. Je zároveň súčasťou globálnej siete klientských inovačných centier IBM. Spoločnosť IBM Slovensko dodáva svojim zákazníkom integrované, flexibilné a efektívne riešenia, ktoré ponúka prostredníctvom širokej siete predajcov, ako aj obchodných partnerov. Viac k témam: IBM, SonyZdroj: Webnoviny.sk - Sony vyvinula nový systém pre správu dát o vzdelávaní študentov založený na technológii IBM Blockchain © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Sony vyvinula nový systém pre správu dát o vzdelávaní študentov založený na technológii IBM Blockchain

Bratislavské hotely spotrebovali 570 kilogramov produktov s obsahom nebezpečného fipronilu

BRATISLAVA 18. augusta (WebNoviny.sk) - Kontaminované produkty z holandských vajec sa do štyroch bratislavských hotelov dostali cez spoločnosť Transgourmet. Inšpektori Úradu verejného zdravotníctva pri kontrole zistili, že celkovo sa spotrebovalo 570 kilogramov pasterizovanej vaječnej hmoty s obsahom fipronilu a dodávateľovi bolo vrátených 90 kilogramov. Dodávky nevyhovujúceho produktu Eifix Vollei aus Bodenhaltung flüssig, pasteurisiert sa do hotelov uskutočnili od 24. júla do 14. augusta. Odporúčame:Kontaminované vajíčka sa rozšírili do viacerých európskych krajín, našli ich aj v Číne a v Hongkongu "Pri kontrole bolo zistené, že odberatelia zo všetkých štyroch hotelov neobdržali informáciu od spoločnosti Transgourmet o nevyhovujúcom výrobku,“ uviedol hlavný hygienik SR Ján Mikas. Zároveň prevádzkovateľov zariadení spoločného stravovania vyzval k ústretovosti a zodpovednosti, aby v prípade, ak v skladoch majú takéto výrobky, ich nepoužívali na prípravu pokrmov. "V prípade, že má zariadenie spoločného stravovania takéto výrobky na sklade, je potrebné obratom kontaktovať príslušný regionálny úrad verejného zdravotníctva,“ upozornil Mikas. Úrad verejného zdravotníctva dostal v stredu 16. augusta cez rýchly výstražný systém z Rakúska varovné oznámenie o nelegálnom pesticíde fipronil vo vajíčkach. Vyšetrovanie bude pokračovať „Regionálny úrad verejného zdravotníctva so sídlom v Bratislave konal okamžite, ešte včera ako aj v priebehu dnešného dňa v príslušných hoteloch vykonal kontrolu, náležité šetrenie a pozastavenie výrobkov,“ informoval vo štvrtok hlavný hygienik SR Ján Mikas. V najbližších dňoch budú orgány verejného zdravotníctva ďalej vykonávať potrebné šetrenia v súvislosti s inkriminovanými produktmi. Viac k témam: fipronil, potraviny, Úrad verejného zdravotníctva SR, vajciaZdroj: Webnoviny.sk - Bratislavské hotely spotrebovali 570 kilogramov produktov s obsahom nebezpečného fipronilu © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Bratislavské hotely spotrebovali 570 kilogramov produktov s obsahom nebezpečného fipronilu

Na Slovensku nie sú informácie o teroristickom ohrození, medzi ľuďmi sa pohybuje viac policajtov

BRATISLAVA 18. augusta (WebNoviny.sk) - Ministerstvo vnútra momentálne nemá informácie o potenciálnom ohrození Slovenskej republiky a ani jej občanov. Ako pre agentúru SITA uviedol hovorca rezortu Petar Lazarov, stupeň teroristického ohrozenia je momentálne na prvom a teda na najnižšom stupni. Odporúčame:Teroristický útok v Barcelone: Dodávka na Las Ramblas zrazila niekoľkých ľudí na chodníku (aktualizované) "V súčasnosti vyhodnocujeme všetky informácie, ktoré máme od zahraničných partnerov a na úrovni Národného bezpečnostného analytického centra. Na základe bezpečnostnej situácie v Európe sú opatrenia na Slovensku dlhodobo, konkrétne vyše roka zvýšené," zdôraznil Lazarov. Ľudia majú zároveň podľa neho možnosť vidieť viac policajtov na miestach so zvýšeným pohybom či už turistov alebo návštevníkov, ako napríklad nákupné centrá, letiská, autobusové stanice alebo spoločenské podujatia. Odporúčame:Aktualizované: Polícia zabila v Cambrils piatich podozrivých, pokúšali sa o druhý teroristický útok Štvrtkový útok dodávkou na známom a turistami vyhľadávanom bulvári Las Ramblas v centre Barcelony si vyžiadal trinásť obetí a zhruba stovku zranených. K útoku sa prihlásil tzv. Islamský štát. V katalánskom meste Cambrils zase pri podobnom útoku na následky zranení zomrela jedna žena. Viac k témam: ministerstvo vnútra SR, Polícia SR, teroristický útok, teroristický útok v Barcelone, terorizmusZdroj: Webnoviny.sk - Na Slovensku nie sú informácie o teroristickom ohrození, medzi ľuďmi sa pohybuje viac policajtov © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Na Slovensku nie sú informácie o teroristickom ohrození, medzi ľuďmi sa pohybuje viac policajtov

Treenium je prvý dom s horizontálnym lesom na Slovensku

BRATISLAVA 18. augusta 2017 (WBN/PR) - Prvý obytný domom na Slovensku, na ktorého fasáde budú rásť stromy a iná zeleň nesie názov Treenium. Vyrastá v bratislavskej štvrti Ružinov. Zelený porast je hlavným architektonickým prvkom domu. Informoval o tom Milan Halgaš, predseda predstavenstva firmy Greefin, ktorá stavia obytný dom. Bude na ňom rásť takmer tisíc rastlín, ktoré budú výrazným architektonickým prvkom domu a jeho neoddeliteľnou súčasťou. Bude na ňom rásť viac ako 80 stromov, 130 tují, 60 borovíc, vyše 500 kríkov a a viac ako 150 plazivých rastlín. Ako hovorí záhradný architekt Branislav Lulkovič som bude vybavený automatickým zavlažovacím systémom. Zavlažovací systém bude založený na odkvapkávaní vody do betónových kvetináčov. Okrem iného bude zbierať aj prebytočnú dažďovú voda, ktorá sa využije v zavlažovacom systéme. Korene stromov budú zakotvené dvomi prekríženými lanami z tkaniny.  Na budove budú rásť rastliny, ktoré sú vhodné do slovenských klimatických podmienok a sú odolné voči mrazom. Ich veľkosť a váha sa zohľadnila v prepočtoch statikov.  Zeleň bude nielen na fasáde domu, ale aj na jeho streche. „Inšpiráciou projektu, je myšlienka projektu Bosco Verticale, čo v preklade znamená vertikálny les. Dnes je ikonou mesta Miláno. Bratislavský projekt má šancu ambíciu stať sa novou ikonou hlavného mesta,“ hovorí architekt Kalin Cakov z architektonického štúdia Cakov + partners. Zelený porast znižuje v dome Treenium  podľa zvukových analýz okolitý hluk približne o 8 decibelov. Okrem toho zelený porast znižuje ozvenu, ktorá  sa môže objaviť vo vnútorných blokoch. Zeleň je na ploche 2 hektáre, čo ročne dokáže absorbovať 50 ton nečistôt. Približne dva stromy, v závislosti od ich veľkosti, sú potrebné na produkciu kyslíka pre jedného človeka. Taliansky projetk Bosco Verticale (Vertikálny les), ktorý je pre stavbu inšpiráciou ktorú navrhlo architektonické štúdio Boeri Studio v roku 2008. Projekt pozostáva z dvoch budov. Jedna má výšku 87 metrov a druhá 119 metrov. Viac k témam: architektúra, Slavia Capital, TreeniumZdroj: Webnoviny.sk - Treenium je prvý dom s horizontálnym lesom na Slovensku © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Treenium je prvý dom s horizontálnym lesom na Slovensku

Na severe Slovenska hrozia povodne, meteorológovia vydali výstrahu

BRATISLAVA 18. augusta (WebNoviny.sk) - Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) varuje pred prívalovými povodňami na severe Slovenska, ktoré môžu spôsobovať škody na majetku menšieho rozsahu. Výstraha prvého stupňa platí od soboty od 18:00 do pondelka do 6:00, a to v okresoch Púchov, Považská Bystrica, Bytča, Žilina - sever, Martin, Turčianske Teplice, Ružomberok, Liptovský Mikuláš, Čadca, Kysucké Nové Mesto, Námestovo, Tvrdošín, Dolný Kubín, Žilina - Rajčanka. Informoval o tom SHMU na svojej internetovej stránke. Viac k témam: povodne, SHMÚ Slovenský hydrometeorologický ústav, výstrahyZdroj: Webnoviny.sk - Na severe Slovenska hrozia povodne, meteorológovia vydali výstrahu © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Na severe Slovenska hrozia povodne, meteorológovia vydali výstrahu

Tajný život mesta láka žiakov do prírody

BRATISLAVA 18. augusta 2017 (WBN/PR) - Ťažké knihy na určovanie rastlín počas prechádzok v prírode sú minulosťou. Aj na Slovensku už môžete využívať mobilnú aplikáciu na rozpoznanie rastlín Pl@ntNet, ktorú od jari 2017 napĺňali fotkami rastlín deti z 50 slovenských a 50 českých škôl zapojených do projektu Tajný život mesta. Na základe kvalitnej fotky kvetu, listu, plodu alebo kmeňa rastliny umožňuje aplikácia Pl@ntNet jednoducho rozpoznať divo rastúce rastliny v našej prírode a priradí im názov. Ten sa zobrazí nielen v  odbornom latinskom jazyku, ale aj v slovenčine, a to vďaka spolupráci s botaničkami zo Slovenskej technickej univerzity vo Zvolene, ktorá je jedným z partnerov projektu Tajný život mesta. Školáci vďaka tabletom, ktoré v rámci projektu získali, mohli vo svojom okolí objavovať a fotiť divo rastúce rastliny, pričom objavili nielen chránené druhy a chránené lokality priamo na hraniciach mesta, ale aj nebezpečné invázne rastliny. O svojich objavoch následne informovali verejnosť formou videí, reportáží alebo výstav. Najlepšie z nich si môžete pozrieť na stránke www.tajnyzivotmesta.sk. Projekt Tajný život mesta beží od septembra 2016 paralelne na Slovensku aj v Českej republike a umožní spolu stovke škôl v oboch krajinách objavovať rozmanitosť rastlinnej ríše a prebudiť záujem detí o okolie svojho mesta či obce. Cieľom projektu Tajný život mesta, ktorý koordinuje CEEV Živica a finančne zastrešuje Stredoslovenská vodárenská prevádzková spoločnosť, a.s., Podtatranská vodárenská prevádzková spoločnosť, a.s. a spoločnosť Veolia Energia Slovensko, a.s., je zvýšenie environmentálneho povedomia o biodiverzite ako dôležitého prvku udržateľnosti miest. Mobilnú aplikáciu PlantNet si môžete zadarmo stiahnuť aj v slovenskom jazyku v službe Google Play alebo AppStore a vďaka databáze, ktorú naplnili žiaci slovenských škôl zistiť, aké rastliny rastú vo vašom okolí. (S. Vogelová, I. Poláčková) Viac k témam: Pl@ntNet, Slovenská technická univerzita vo Zvolene, Tajný život mestaZdroj: Webnoviny.sk - Tajný život mesta láka žiakov do prírody © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Tajný život mesta láka žiakov do prírody

Verejná ochrankyňa práv vyvesila dúhovú vlajku, prihovorí sa účastníkom pochodu

BRATISLAVA 18. augusta (WebNoviny.sk) - Verejná ochrankyňa práv Mária Patakyová podporuje snahu o uplatnenie základných práv LGBTI komunity a na okne svojho úradu preto v piatok dopoludnia vyvesila dúhovú vlajku. Ako agentúru SITA informoval ombudsmankin hovorca Ján Glovičko, Patakyová tento symbol vníma ako prejav rešpektovania práva a zároveň upozornenie na jeho porušovanie v prípade prehliadania práv sexuálnych menšín. Verejná ochrankyňa práv sa zúčastní na festivale Dúhový PRIDE a verejne sa prihovorí jeho účastníkom. Odporúčame:Paška sa obul do Bugára, kritizuje plánovaný prejav ombudsmanky na Dúhovom PRIDE Ochrana a uznanie párov rovnakého pohlavia Mária Patakyová prijala pozvanie od organizátorov festivalu preto, lebo je presvedčená, že verejný ochranca práv má vždy stáť na strane tých, ktorých základné práva a slobody sú ohrozené alebo porušované. „Ak zdieľame európske hodnoty postavené na rešpektovaní a ochrane základných práv, potom prirodzene musíme zabezpečiť uznanie a ochranu aj párov osôb rovnakého pohlavia,“ povedala verejná ochrankyňa práv a dodala, že pri vstupe do úradu sa prihlásila k spoločným európskym hodnotám, a v rámci nich aj k akceptovaniu rôznorodosti a k tolerancii. „Z judikatúry Európskeho súdu pre ľudské práva v Štrasburgu vyplýva, že štát sa nesmie zaoberať sexuálnou orientáciou členov rodiny. Preto by mal vytvoriť také právne prostredie, ktoré bude rešpektovať základné právo každej osoby na ochranu súkromia,“ povedala Patakyová. Odporúčame:Zlepšenie podmienok LGBTI komunity je pre predstaviteľov štátu povinnosťou, tvrdí Poliačik Otázky vyžadujúce si hlbšiu diskusiu Podľa ombudsmanky ochrana základných práv ľudí z LGBTI komunity v praxi naráža na prekážky, napríklad pri poskytovaní informácií v nemocniciach alebo v školách o deťoch či partneroch. „Nemali by sme mať pochybnosti o tom, či je z hľadiska ochrany práv každého človeka prípustné, ak partneri nemajú právo dozvedieť sa o zdravotnom stave partnerky alebo partnera. Čelíme aj otázkam vyžadujúcim si hlbšiu diskusiu, napríklad, či je správne, ak rodič, ktorý sa stará o dieťa, s ním nemôže zostať doma v čase choroby alebo či je vhodné, ak v prípade smrti jedného rodiča, je druhý rodič v konaní pred súdom o zverení dieťaťa do osobnej starostlivosti v podstate v pozícii cudzej osoby,“ hovorí verejná ochrankyňa práv, podľa ktorej patrí základné právo na rešpektovanie rodinného a súkromného života a právo na ochranu pred zasahovaním do súkromného a rodinného života každému človeku. „Preto každé životné partnerstvo, bez ohľadu na jeho zloženie podľa pohlavia, by malo požívať uznanie a ochranu zo strany štátu a spoločnosti.“ Festival Dúhový Pride Bratislava 2017 sa uskutoční 19. augusta od 13:00 na Hviezdoslavovom námestí. Pride je pestrofarebnou prechádzkou ulicami Starého Mesta a jeho hlavným cieľom je podpora viditeľnosti komunity lesieb, gejov, bisexuálnych, transrodových a intersexuálnych ľudí v ich plnej rozmanitosti na Slovensku. Viac k témam: dúhový pochod, LGBT, Mária PatakyováZdroj: Webnoviny.sk - Verejná ochrankyňa práv vyvesila dúhovú vlajku, prihovorí sa účastníkom pochodu © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Verejná ochrankyňa práv vyvesila dúhovú vlajku, prihovorí sa účastníkom pochodu

Polícia chytila páchateľov, ktorí anonymne nahlásili bombu

BRATISLAVA 18. augusta (WebNoviny.sk) - Vo štvrtok dopoludnia zavolal muž na linku 158 a policajtke oznámil, že vo VUB banke niekde na Slovensku je bomba. Z prečinu šírenia poplašnej správy prešovský vyšetrovateľ obvinil 41-ročného Čecha žijúceho v Snine. Ako informoval agentúru SITA prešovský policajný hovorca Daniel Džobanik, po telefonáte polícia v pobočkách banky na celom Slovensku vykonala pyrotechnické prehliadky. Ani v jednej nezistili žiadnu výbušninu alebo nástražný výbušný systém. Prešovskí kriminalisti muža ešte v ten deň vypátrali a predviedli ho na policajné oddelenie. Vyšetrovateľ na obvineného spracoval podnet na vzatie do väzby. Odporúčame:Policajti prehľadávali pobočky VÚB banky, anonym nahlásil bombu V rukách polície už skončilo viacero páchateľov, ktorí nahlásili bomby. Ako informovali policajti na svojej stránke, v Košiciach zase vyšetrovateľka obvinila 28-ročného muža zo šírenia poplašnej správy a 53-ročného muža za uvedený zločin spáchaný formou účastníctva. Starší z dvojice ešte vlani v decembri požiadal mladšieho, aby zavolal, že na košickom súde je bomba, pretože ho čakalo pojednávanie. Za túto výpomoc mu vyplatil 170 eur. Okrem toho, že svojím konaním vystrašili ľudí, spôsobili aj vážnu poruchu v činnosti štátneho orgánu a škodu na ušlej mzde a odvodoch pracovníkov súdov v celkovej výške vyčíslenej na takmer 17 000 eur, informuje polícia. Starší z obvinených je momentálne vo väzbe za inú trestnú činnosť, mladší je stíhaný na slobode. V prípade dokázania viny im hrozí trest až na osem rokov Viac k témam: bombový poplach, krimi, Vúb BankaZdroj: Webnoviny.sk - Polícia chytila páchateľov, ktorí anonymne nahlásili bombu © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Polícia chytila páchateľov, ktorí anonymne nahlásili bombu

Ladislav Bašternák vypovedal na polícii. Uplatnil účinnú ľútosť a zaplatí dva milióny eur

BRATISLAVA 18. augusta (WebNoviny.sk) - Podnikateľ Ladislav Bašternák vo štvrtok vypovedal v Národnej kriminálnej agentúre. Informoval o tom spravodajský portál pluska.sk s tým, že pri výsluchu uplatnil účinnú ľútosť. Portál pripomína, že podnikateľ čelí obvineniu z neodvedenia daní a poistného. Polícia ho v tomto prípade obvinila ešte v marci tohto roka. Odporúčame:Sulíkova SaS vyzýva Fica, aby vysvetlil svoje zotrvávanie v byte Bašternáka Portál vysvetľuje, že uplatnenie inštitútu účinnej ľútosti umožňuje Trestný zákon. V praxi to znamená, že ak obvinený dodatočne zaplatí daň a poistné, trestnosť trestného činu zaniká. Ladislav Bašternák podľa portálu teda zaplatí dva milióny eur a vyšetrovateľ ho zbaví obvinenia. Podnikateľ cez firmu BL-202 v roku 2012 kúpil sedem bytov v bytovom komplexe Five Star Residence za 12 miliónov eur. Skutočná suma však vraj bola nižšia. Podľa vyšetrovateľa si tak podnikateľ ako konateľ spoločnosti BL-202 v apríli 2012 neodôvodnene uplatnil nárok na odpočítanie DPH vo výške takmer dva milióny eur, dodáva portál. Viac k témam: daňový podvod, kauza Bašternák, Ladislav Bašternák, Polícia SRZdroj: Webnoviny.sk - Ladislav Bašternák vypovedal na polícii. Uplatnil účinnú ľútosť a zaplatí dva milióny eur © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Ladislav Bašternák vypovedal na polícii. Uplatnil účinnú ľútosť a zaplatí dva milióny eur

Iniciatíva Pamätaj zakrýva sochám oči, upozorňuje na nedostatky novely zákona o ÚPN

BRATISLAVA 18. augusta (WebNoviny.sk) - Dobrovoľníci z iniciatívy Pamätaj si nechcú zakrývať oči pred históriou, a preto kritizujú navrhovanú novelu zákona o Ústave pamäti národa (ÚPN). Ako na brífingu povedal jeden z hovorcov iniciatívy Juraj Šeliga, novela sa snaží oklieštiť činnosť Ústavu, spolitizovať ho a zavádza kolektívne riadenie. Predstavitelia iniciatívy pri tej príležitosti prekryli oči sochy zakladateľa ÚPN Jána Langoša červenou stuhou s odkazom „#PAMÄTAJ“. Mladým záleží na vlastnej histórii Viac než desiatka dobrovoľníkov vystúpila pred pamätníkom Jána Langoša na Námestí Slovenského národného povstania v Bratislave, aby upozornila na nedostatky novely zákona o ÚPN a ukázala, že mladým záleží na odkrývaní vlastnej histórie. Mladí ľudia a študenti pred novinárov predstúpili s podobizňami Hartmuta Tautza, Titusa Zemana, Heleny Weinwurmovej, Alfréda Wetzlera a Ireny Kawaschovej, ktorí sa stali obeťami hrozivých skutkov spáchaných počas obdobia nacizmu a komunizmu. „Dnes tu s nami stojí päť obetí, ktoré však už nemôžu hovoriť, a ako iniciatíva Pamätaj chceme byť ich hlasom,“ povedala Veronika Bruncková z iniciatívy Pamätaj. „Sme presvedčení, že vyrovnávanie sa s našou vlastnou minulosťou nekončí Mečiarovými amnestiami. Slovensko by si malo pamätať hrozivé skutky, ktoré sa stali v čase komunizmu a nacizmu. Ak sa s touto časťou našich dejín nevyrovnáme a nenaučíme vyrovnávať, vystavujeme sa riziku, že sa toto obdobie môže zopakovať,“ uviedli predstavitelia iniciatívy, ktorí dúfajú, že politici ich volanie vypočujú a začne sa diskusia o tom, ako pomôcť ÚPN ešte lepšie plniť svoju úlohu. Volajú po širokej diskusii „Sme iniciatíva mladých ľudí a chceme ukázať, že mladým ľuďom záleží na vlastnej histórii. V dobe keď narastá extrémizmus v spoločnosti sa potrebujeme s minulosťou vysporiadať a ÚPN je skvelým nástrojom a inštitúciou, ktorá nám v tomto pomáha. Preto voláme po širokej diskusii, chceme, aby diskutovali právnici, historici, politológovia, sociológovia a v neposlednom rade aj politici,“ dodal Juraj Šeliga. Okrem sochy Jána Langoša na Námestí SNP zahalili dobrovoľníci oči viac než dvadsiatim bratislavským sochám, vrátane Pavla Országha Hviezdoslava, Júliusa Satinského, Sama Chalupku, či Čumila. Zdroj: Webnoviny.sk - Iniciatíva Pamätaj zakrýva sochám oči, upozorňuje na nedostatky novely zákona o ÚPN © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Iniciatíva Pamätaj zakrýva sochám oči, upozorňuje na nedostatky novely zákona o ÚPN

Kiska: Školstvo potrebuje kompetentného, schopného a politicky silného človeka

BRATISLAVA 18. augusta (WebNoviny.sk) - Prezident Andrej Kiska je presvedčený, že žiaci, študenti, rodičia, pedagógovia aj ďalší zamestnanci v školstve majú nárok na to, aby tak dôležitý rezort riadil kompetentný, schopný a politicky silný človek. "Slovensko konečne potrebuje ministra školstva, ktorý dokáže situáciu v rezorte aspoň stabilizovať a zabrániť ďalšiemu úpadku. Rozumiem, že pre udržanie vládnej väčšiny a prímeria v koalícii sú nevyhnutné politické kompromisy. Ale to najdôležitejšie je dať našim deťom a našej krajine budúcnosť a naplniť vládnutie obsahom a výsledkami," uvádza sa v stanovisku prezidenta k situácii v rezorte školstva, ktoré médiám poskytol Martin Lipták z Kancelárie prezidenta. Odporúčame:Plavčana by dočasne mohol nahradiť minister obrany, Danko o odvolaní vedel podľa Fica dopredu Budúcnosť krajiny záleží od školstva Ako Kiska ďalej uviedol, rešpektuje, že osoba nového šéfa rezortu školstva bude vecou dohody partnerov vo vládnej koalícii a rovnako rešpektuje výhradné právo premiéra navrhnúť prezidentovi nového ministra na vymenovanie. Kiska už dávnejšie označil oblasť školstva a vzdelávania za svoju prioritu. „Aké máme školstvo, tak bude naša krajina vyzerať v budúcnosti. Vzhľadom na doterajší výkon zodpovedných od parlamentných volieb je ale potrebná silná dávka optimizmu, aby človek očakával v oblasti vzdelávania, vedy a výskumu v najbližších rokoch zásadné zmeny," píše sa tiež v stanovisku. "Naďalej platí, že slovenské deti zaostávajú za rovesníkmi v zahraničí. Že deti zo znevýhodneného prostredia dosahujú v škole horšie výsledky a systém vzdelávania im vôbec nepomáha. Naďalej platí, že na Slovensku pôsobí množstvo nekvalitných vysokých škôl a slovenská veda dosahuje slabé výsledky. Že učiteľské povolanie je pre mladých ľudí neatraktívne. A naďalej platí, že je zodpovednosťou vlády týmto výzvam čeliť," pripomenul prezident. Odporúčame:Remišová si nemyslí, že SNS nájde vhodného ministra školstva Plavčan ho nepresvedčil Prezident sa k situácii vyjadril i v utorok, pred tým, ako premiér Fico požiadal predsedu SNS Andreja Danka, aby mu dal nové meno ministra školstva. Vtedy Kiska tvrdil, že ho na pondelňajšej tlačovej konferencii Plavčan nepresvedčil o tom, že eurofondy budú použité na špičkový výskum, vývoj a inovácie. Predseda vlády Robert Fico v stredu 16. augusta uviedol, že minister školstva Peter Plavčan (nominant SNS) by mal skončiť vo funkcii. Fico tiež požiadal predsedu SNS Andreja Danka, aby predložil návrh na nového ministra školstva, a to v čo najkratšom čase. Dôvodom podľa Fica je, že udalosti, ktoré sa stali na ministerstve školstva, vyvolávajú pochybnosti v očiach verejnosti, či to vláda myslí s bojom proti netransparentnému a korupčnému správaniu vážne. Andrej Danko následne v stredu uviedol, že žiadosť premiéra na zmenu ministra školstva berie na vedomie a dodal, že Plavčan oznámi abdikáciu. To urobil Plavčan vo štvrtok doobeda. Meno nového ministra nie je ešte známe, špekuluje sa o Eve Smolíkovej, ktorá je podpredsedníčka školského parlamentného výboru. Takisto sa objavilo aj meno podpredsedu národniarov Jaroslava Pašku, ktorý v rokoch 1993 - 1994 ako minister školstva už pôsobil. Takisto sa spomína aj meno ďalšieho podpredsedu SNS Antona Hrnka, ktorý v minulosti pôsobil ako vedúci oddelenia NATO v sekcii zahraničnej politiky a medzinárodných vzťahov na ministerstve obrany. Viac k témam: Andrej Kiska, koaličná kríza, Ministerstvo školstva vedy výskumu a športu SR, prezident SRZdroj: Webnoviny.sk - Kiska: Školstvo potrebuje kompetentného, schopného a politicky silného človeka © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Kiska: Školstvo potrebuje kompetentného, schopného a politicky silného človeka

Eurofondy by mali byť transparentnejšie, Pellegrini predstaví akčný plán

BRATISLAVA 18. augusta (WebNoviny.sk) - Úrad podpredsedu vlády SR pre investície a informatizáciu predstaví na jeseň Akčný plán zvýšenia transparentnosti a efektívnosti implementácie štrukturálnych fondov. Úrad o tom informuje na svojej internetovej stránke www.vicepremier.gov.sk s tým, že v súčasnosti už existuje pracovná verzia dokumentu a experti pracujú na jej finalizácii. Odporúčame:Plavčan ma nepresvedčil, reaguje prezident Kiska na eurofondovú kauzu Rad systémových opatrení Experti pripravujú v dokumente viacero opatrení. Súčasťou akčného plánu bude napríklad návrh na priame zapojenie verejnosti pri zavádzaní príkladov dobrej praxe do systému či zverejňovanie hodnotiacich hárkov hodnotiteľov. Jedným z navrhovaných opatrení je napríklad aj zlepšenie kontrolných procesov prostredníctvom elektronického systému ARACHNE. "Akčný plán bude obsahovať rad systémových opatrení v oblastiach transparentnosti, otvorenosti, ako aj zjednodušovania implementácie európskych štrukturálnych a investičných fondov, ktoré vychádzajú zo skúseností s aplikáciou legislatívy pre obdobie 2014 až 2020, ako aj z už prijatých opatrení spracovaných úradom podpredsedu vlády. Zároveň využívame príklady dobrej praxe zo zahraničia, ale aj poučenia z negatív, ktoré majú eliminovať tieto riziká do budúcna a zlepšiť verejnú mienku o nakladaní a využití európskych štrukturálnych a investičných fondov a zvýrazniť európsku pridanú hodnotu," uvádza Úrad podpredsedu vlády SR pre investície a informatizáciu s tým, že opatrenia sa budú týkať najmä zlepšenia spolupráce s prijímateľmi a verejnosťou vrátane mimovládnych organizácií, ako aj zlepšenia kontrolných procesov. Náhodné prideľovanie hodnotiteľov "Veľa si sľubujeme od elektronického náhodného prideľovania hodnotiteľov, ako aj od povinnosti zverejňovať nielen samotných hodnotiteľov, ale aj hodnotiace hárky s konkrétnymi posudkami," uviedol pre agentúru SITA podpredseda vlády Peter Pellegrini. Pellegrini sa pre agentúru SITA zároveň vyjadril aj k situácii s výzvou na podporu dlhodobého strategického výskumu, o ktorej minister školstva Peter Plavčan 14. augusta uviedol, že ju ministerstvo školstva zruší. Pellegrini uviedol, že ešte predtým, ako novú výzvu z Operačného programu Výskum a Inovácie schváli Úrad podpredsedu vlády SR pre investície a informatizáciu, bude musieť prejsť stálou komisiou Rady vlády pre vedu, techniku a inovácie, čo v minulosti nebolo. Viac k témam: eurofondy, Peter Pellegrini, Úrad pre investície a informatizáciu SRZdroj: Webnoviny.sk - Eurofondy by mali byť transparentnejšie, Pellegrini predstaví akčný plán © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Eurofondy by mali byť transparentnejšie, Pellegrini predstaví akčný plán

Plavčana by dočasne mohol nahradiť minister obrany, Danko o odvolaní vedel podľa Fica dopredu

BRATISLAVA 18. augusta (WebNoviny.sk) - Pokiaľ nebude súčasne s odchodom ministra školstva Petra Plavčana navrhnutý nový minister, premiér Robert Fico poverí riadením ministerstva iného ministra za Slovenskú národnú stranu, pravdepodobne ministra obrany Petra Gajdoša. Premiér to uviedol v rozhovore pre denník Pravda s tým, že o tejto veci komunikuje aj s Kanceláriou prezidenta. Predseda vlády zároveň vyhlásil, že ak by sa krízová situácia v koalícii opakovala, bude konať, a je jedno, či pôjde o ministra Smeru, SNS alebo Mosta-Híd. Fico okrem toho odmietol, že by Danko nevedel, že sa chystá Plavčana odvolať. Odporúčame:Aktualizované: Minister školstva Plavčan abdikoval, potrebuje chrániť rodinu aj SNS Predčasné voľby by nič nepriniesli "Nebudem sa prehrabávať v tom, či mal na obrazovke dvanástu, alebo jedenástu hodinu. Som dostatočne skúsený politik, aby som robil kroky, ktoré sú prejavom úcty k mojim koaličným partnerom," pokračoval Fico s tým, že na odchode Plavčana bola medzi koaličnými lídrami zhoda, nezhoda bola len v načasovaní odchodu. Premiér sa v rozhovore venoval aj téme koaličnej krízy, pričom predčasné voľby odmietol. "Predčasné voľby by nič nepriniesli. Naviac, keď si zrátate hlasy Smeru a Mosta-Híd, tak je po predčasných voľbách. Bez hlasov týchto dvoch strán predčasné voľby neprichádzajú do úvahy," povedal premiér. Fico zároveň nepredpokladá vývoj, že by predseda SNS Andrej Danko z politiky odišiel. "Andrej Danko je silným lídrom SNS. Chápem, že máme okamihy v živote, keď nejako uvažujeme, ale v tejto chvíli Slovensko inú možnosť ako pokračovanie v tejto koalícii nemá," uviedol ďalej premiér. Odporúčame:Remišová si nemyslí, že SNS nájde vhodného ministra školstva O vypovedaní Koaličnej zmluvy dopredu nevedel Premiér Fico v rozhovore potvrdil, že nevedel o tom, že Danko sa chystá vypovedať Koaličnú zmluvu. Pokiaľ ide o dodatok k tejto zmluve, podľa Fica sa v ňom bude detailnejšie definovať riešenie rozdielnych názorov. "Koaličná zmluva o tom hovorí len rámcovo a chceme preniesť určitý dialóg aj na nižšie stranícke úrovne, napríklad na kraje, pretože sa blížia voľby do vyšších územných celkov a naše stranícke štruktúry musia intenzívnejšie komunikovať," vysvetlil premiér. Viac k témam: koaličná kríza, Ministerstvo školstva vedy výskumu a športu SR, Peter Gajdoš, Peter Plavčan, Robert Fico, vypovedanie Koaličnej zmluvyZdroj: Webnoviny.sk - Plavčana by dočasne mohol nahradiť minister obrany, Danko o odvolaní vedel podľa Fica dopredu © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Plavčana by dočasne mohol nahradiť minister obrany, Danko o odvolaní vedel podľa Fica dopredu

Lajčák poslal sústrastnú správu do Španielska, strach nás podľa Danka nemôže rozbiť ani zastaviť

BRATISLAVA 18. augusta (WebNoviny.sk) - Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Miroslav Lajčák poslal v súvislosti s teroristickým útokom v Barcelone svojmu rezortnému partnerovi Alfonsovi Dastisovi sústrastný telegram, v ktorom vyjadril svoj zármutok nad týmto otrasným činom. "Vyjadrujeme svoje rozhorčenie nad týmto násilným činom, ktorého cieľom je zastrašenie verejnosti. Jednoznačne odsudzujeme všetky podoby a formy terorizmu a sme naďalej odhodlaní podporovať konkrétne opatrenia a nástroje v boji proti tejto globálnej hrozbe," uviedol ďalej tlačový odbor. Odporúčame:Aktualizované: Polícia zabila v Cambrils piatich podozrivých, pokúšali sa o druhý teroristický útok Po prezidentovi Andrejovi Kiskovi a premiérovi Robertovi Ficovi teroristický útok odsúdil aj predseda parlamentu Andrej Danko a vyjadril úprimnú sústrasť nad obeťami. „Španielsko sa stalo ďalšou obeťou terorizmu, ktorý sa v Európe šíri ako epidémia a rozosieva strach. Tento strach nás však nemôže rozbiť, ani zastaviť. Práve naopak, o to viac musíme držať spolu a rovnako sa musíme držať svojich hodnôt a tradícií,“ reagoval Danko s tým, že fanatizmus náboženského a rasového charakteru sa agresívne zakoreňuje v Európe. Odporúčame:Teroristický útok v Barcelone: Dodávka na Las Ramblas zrazila niekoľkých ľudí na chodníku (aktualizované) "Je na mieste povedať, aby sa Európska únia zaujímala intenzívnejšie o bezpečnosť vlastných krajín,“ dodal. Štvrtkový útok dodávkou na známom a turistami vyhľadávanom bulvári Las Ramblas v centre Barcelony si vyžiadal trinásť obetí a zhruba stovku zranených. K útoku sa prihlásil tzv. Islamský štát. Viac k témam: Andrej Danko, Miroslav Lajčák, Španielsko, teroristický útok v Barcelone, terorizmusZdroj: Webnoviny.sk - Lajčák poslal sústrastnú správu do Španielska, strach nás podľa Danka nemôže rozbiť ani zastaviť © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Lajčák poslal sústrastnú správu do Španielska, strach nás podľa Danka nemôže rozbiť ani zastaviť

Popradský primátor bude stíhaný na slobode, obvinili ho z ohrozenia pod vplyvom návykovej látky

POPRAD 18. augusta (WebNoviny.sk) – Popradský primátor Jozef Švagerko je obvinený z prečinu ohrozenia pod vplyvom návykovej látky. „Stíhaný je na slobode. V prípade dokázania viny mu hrozí ročné väzenie,“ uviedol pre agentúru SITA hovorca prešovskej krajskej polície Daniel Džobanik. Policajti zastavili popradského primátora v stredu o pol piatej popoludní na ceste pri cintoríne v smere na Veľký Slavkov, pri kontrole bol podrobený dychovej skúške na alkohol, nameraná hodnota ukázala viac ako jedno promile. Primátor čerpá do konca týždňa dovolenku. Odporúčame:Primátor Popradu šoféroval opitý, nafúkal viac ako jedno promile Môže prísť o post primátora Švagerko môže prísť o post primátora, keďže podľa zákona o obecnom zriadení mandát zaniká, ak bol právoplatne odsúdený za úmyselný trestný čin alebo bol právoplatne odsúdený za trestný čin, ak výkon trestu odňatia slobody nebol podmienečne odložený. Rovnako by Švagerko mohol prísť aj o doterajšie členstvo v Kresťanskodemokratickom hnutí (KDH). „Aj na takéto prípady myslia stanovy KDH, ktoré jednoznačne hovoria o tom, že v prípade, ak je niekto právoplatne odsúdený, členstvo v strane mu automaticky zaniká,“ povedal pre agentúru SITA podpredseda KDH a zároveň primátor Levoče Milan Majerský. Podozrievali ho z problémov s alkoholom Popradského primátora podozrievali z problémov s alkoholom už vlani, niektorí popradskí poslanci mu vtedy adresovali list, v ktorom okrem iného uviedli, aby zvážil svoje pôsobenie na poste primátora. Na svoju obhajobu vtedy povedal, že ide len o „štvavú kampaň bývalého primátora mesta Antona Danka“. V rámci reakcie na list Švagerko pred všetkými prítomnými vykonal dychovú skúšku, ktorá mala zistiť prítomnosť alkoholu v jeho krvi, výsledok bol negatívny. Viac k témam: Jozef Švagerko, PopradZdroj: Webnoviny.sk - Popradský primátor bude stíhaný na slobode, obvinili ho z ohrozenia pod vplyvom návykovej látky © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Popradský primátor bude stíhaný na slobode, obvinili ho z ohrozenia pod vplyvom návykovej látky

AKTUÁLNE SPRAVODAJSTVO

Žena spadla z motorky, vrtuľník ju odviezol do nemocnice
Dolár v piatok klesol voči jenu aj oproti euru
Video: Loď Dragon priviezla zásoby na Medzinárodnú vesmírnu stanicu ISS
Z Bieleho domu odchádza aj kontroverzný Steve Bannon
Letné kino už aj v Auparku Bratislava
Ružomberok si vezie z Podbrezovej plný bodový zisk
Najkratšie čakacie lehoty na operácie má poisťovňa Union

Recept dňa

Primátorské pirohy

- na 30-35 kusov
250 g varených zemiakov
½ kg hladkej múky
voda
olej
kyslá smotana
kôpor

Plnka:
1 vajce
250 g tvarohu
soľ

Uvarené zemiaky nechajte vychladnúť, potom ich roztlačte a zmiešajte s múkou a vodou. Vypracujte vláčne cesto. Vyvaľkajte ho na tenký, asi 2 až 3 mm plát. Pokrájajte na štvorce. Plnku klaďte na štvorce, preložte do trojuholníka a okraje spojte. V horúcom oleji vyprážajte z oboch strán dozlatista. Podávajte s kyslou smotanou ochutenou posekaným kôprom.

Plnka: Tvaroh vymiešajte so soľou a s vajcom.

Dobrá rada

Upchatý odtok nielen v kuchyni

Nalejte pol deci 8% octu a nasypte za trošku kopcovitú lyzičku sódy bikrabóny. Keď prestane vytvárat bubliny, pridajte ešte jednu lyžičku sódy a opakujte až pokým nevystupujú bubliny von z výlevky. Počkajte kým prestane syčať a zalejte horúcou vodou. Nechajte vetrať!!! Tento spôsob len keď je veľmi upchatý odtok! Pre zamedzenie upchatia použite len pol deci octu a jednu lyžičku sódy!

Stavebník

Opracovanie kameňa na altánok

Aby váš kamenný altánok vyzeral ako z rozprávky, musíte dodržovať pri jeho murovaní niekoľko pravidiel. Patrí k nim hlavne správny postup pri opracovaní kameňa. Ak potrebujete kameň opracovávať do presných tvarov, máte dve možnosti.

Valid XHTML 1.0 Strict Ověřit CSS!

Internetové služby

Obce v regióne mesta

Poltár- Bzenička, České Brezovo, Hrnčiarska Ves, Hrnčiarske Zalužany, Kalinovo, Málinec, Sušany, Zlatno
Kontakt O nás Reklama Podmienky použitia
lang